Kuchnie świata coraz częściej zapadają w gusta społeczeństwa. Nowe smaki ciekawią, a także pozwalają odkryć gastronomiczna kulturę danego regionu. Jednym z popularnych dań jest japoński przysmak – sushi.

Czym jest sushi? Z czego jest zrobione? Czy sushi jest zdrowe?

Sushi to potrawa, w której skład wchodzi gotowany ryżu zaprawionego octem ryżowym, z dodatkiem rozmaitych produktów takich jak: owoce morza, wodorosty nori, warzyw, grzybów czy ryb. Przygotowanie sushi wiąże się z wykonaniem kilku tradycyjnych czynności i jest dla Japończyków niezwykle ważnym rytuałem. Smaczne sushi charakteryzuje się świeżością produktów, jak również odpowiednim doborem składników. Dodatkowych walorów smakowych dostarczają specjalne sosy – zazwyczaj sos sojowy – w których można maczać kawałki dania.
Sushi to danie, które posiada kilka odmian. Wśród nich można wyróżnić:

– Nigiri – zushi – sushi formowane w dłoni, wielkość kawałków daje możliwość zjedzenia go jednym kęsem.
– Maki – zushi – sushi zwijane, podawane w formie niewielkich wałeczków. Do zawijania używa się bambusowej maty, gdzie następnie cały rulon kroi się na małe kawałeczki. Tego rodzaju sushi można podawać z owocami morza lub warzywami. Jest to najbardziej powszechna odmiana japońskiego przysmaku.
– Chirashi – zushi – nietypowo podane sushi, które charakteryzuje się luźną i rozbitą formą. Danie podawane w miseczce z ryżem i ułożonymi na nim dodatkami.
– i inne odmiany : Oshi – zushi, Temaki – zushi, Inari – zushi, Nare – zushi, sushi zachodnie.

Świeże, dobrze przygotowane sushi, to źródło wielu witamin i korzystnie wpływających na organizm składników odżywczych. Jest to potrawa, która jedzona z umiarem, nie zaszkodzi organizmowi. Prawidłowo dobrane produkty zapewnią oryginalny, wyjątkowy smak, jak również dostarczą organizmowi wiele dobrych i korzystnych elementów. O tym czy polubisz sushi decyduje rodzaj i świeżość składników, jak również sposób ich podania i spożywania. Dobre sushi i jego jedzenie stanie się dla Ciebie pewnym rytuałem i zwyczajem.

Kategorie: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *